طراحی و ساخت سیستم تراز لیزری دوار دوبعدی با جاذب نوسانات

نوع مقاله : علمی ترویجی

نویسندگان

مربی گروه مهندسی برق، دانشگاه صنعتی ارومیه، ارومیه

چکیده

در این مقاله یک سیستم تراز لیزری دوار دوبعدی معرفی شده است. این دستگاه می­تواند یک سطح تراز با استفاده از پرتو لیزر در محیط ایجاد کند که می­توان از آن در فعالیت‌های عمرانی از جمله ایجاد خطوط مرجع افقی، انتقال کد ارتفاعی یک نقطه (سطح تراز) به دیگر نقاط، کنترل صفحة تراز نقاط و تعیین اختلاف سطوح استفاده کرد. در این پروژه از لیزر قرمز دیودی با طول موج 650 نانومتر با توان 5 میلی‌وات و موتور 12 ولت DC 5400 دور استفاده شده است که پرتو لیزری دارای برد مطلوب حداقل 100 متر و سرعت چرخش قابل تنظیم از 300 تا 600 دور در دقیقه می­باشد. هدف از ساخت این دستگاه، معرفی سیستمی با قیمت پایین جهت عملیات تراز در فعالیت‌های عمرانی و معدنی است. دستگاه ساخته‌شده در محیط‌های سرپوشیده و روباز تست و بررسی شده است؛ نتایج به‌دست آمده نشان می­دهد که این سیستم می­تواند سطح لیزری با دقت یک سانتی‌متر در برد 100 متر ایجاد کند.

کلیدواژه‌ها


[1] N. Larson, S. Sekhri, R. Sidhu, Adoption of water-saving technology in agriculture: The case of laser levelers, Water Resources and Economics, Vol. 14, pp. 44-64, 2016.
[2] Sh. Tahouni, Bridge design reinforced concret, 8th Eddition, Tehran University Publication Center, 2006. (in Persianفارسی )
[3] M. Azhari, S. R. Mir Gaderi, Design of steel Structures, 5th Edition, Arkan Danesh Publication, 2013. (in Persianفارسی )
[4] W. T. Silfvast, Laser fundamentals, Cambridge University press, 2003.
[5] M. Zolfaghari, Mapping, 21th Edition, Amir Kabir University of Technology Publication, 2005, (in Persian فارسی)