درباره نشریه

مجوز انتشار

مجوز نشر مجله علمی ترویجی مهندسی مکانیک طی نامه‌ای به‌شماره ۱۲۴/۷۲۴ مورخ ۱۳۷۰/۱۱/۲۵، توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر و درجه علمی ترویجی آن طی نامه شماره ۳/۲۵۹۹ توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) تأیید شده است. پروانه انتشار رسمی آن نیز در تاریخ ۱۳۷۱/۱۱/۱۲ به موجب ماده ۱۳ قانون مطبوعات مصوب ۱۳۶۴/۱۲/۲۸ مجلس شورای اسلامی، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شد. با تغییر نگرش و صلاحدید وزارت علوم-تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۸ طبق آیین‌نامه شماره ۱۱/۲۵۶۸۵ مورخ ۱۳۹۸/۲/۹ تمامی نشریات اعم از علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی تحت عنوان نشریه‌ علمی شناخته شدند. پیرو این آیین‌نامه، عنوان مجله مهندسی مکانیک نیز مطابق با سایر نشریات علمی کشور از تاریخ  ۱۳۹۸/۲/۹ از علمی-ترویجی به علمی تغییر نمود. این مجله در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، بانک نشریات علمی کشور (magiran) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) نمایه می‌شود.

 

 

هدف و حوزه های موضوعی 

هدف انجمن مهندسان مکانیک ایران از چاپ و انتشار مجله "مهندسی مکانیک" به عنوان نمادی پویا از تلاش بی وقفه و بی دریغ دست اندرکاران آن، تحقق اهداف و آرمان هایش یعنی گسترش و اعتلای علوم و فنون مهندسی در جامعه اسلامی ایران به منظور پاسخگویی به ضروری ترین نیازهای اقتصادی و صنعتی کشور و ارتقای علوم و دانش بشری است. این اهداف به صورت جزئی در بخش " اهداف، حوزه و چشم انداز" معرفی شده اند. با توجه به گستردگی و تنوع مباحث رشته‌ مهندسی مکانیک، این مجله از تمامی مقالات به روز و کارآمد در چهار گرایش اصلی مکانیک جامدات، سیستم های دینامیکی و کنترل و ارتعاشات، مکانیک سیالات و انتقال حرارت و مباحث زیر مجموعه آن ها و همینطور مباحث میان رشته ای نظیر مکاترونیک، بیومکانیک، محیط زیست، مواد، هوافضا و مهندسی خودرو و سیستم های حمل و نقل استقبال می کند. این حوزه ها نیز به تفکیک در بخش "اهداف، حوزه و چشم انداز" ذکر شده اند.

 

 

انواع مقالات قابل پذیرش 

نظر به علمی بودن همه نشریات داخلی بر اساس آیین نامه مذکور، در این مجله امکان چاپ مقالات علمی-پژوهشی، علمی-ترویجی، مروری و یادداشت فنی وجود دارد و نوع مقالات در صفحه اول فایل PDF منتشر شده آن ها قید می گردد اما تمایل هیات تحریریه و رویکرد مجله بر انتشار مقالات علمی ترویجی و مروری است. این مجله مقالات حاصل از ترجمه سایر مقالات (مقالات ترجمه ای) را نمی پذیرد. شایان ذکر است مقالاتی که در آن ها نیازهای جامعه مد نظر قرار گرفته شده باشد و نتایج حاصل از آن ها سبب تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه شود و نیز مقالات مستخرج از رساله و طرح های پژوهشی به روز و کارآمد، در الویت بررسی و پذیرش قرار خواهند داشت.

 

 

دوره‌ی انتشار

نخستین شماره مجله مهندسی مکانیک در بهمن ماه سال ۱۳۷۱ منتشر شد و  به عنوان یک دوماهنامه علمی پس از گذشت سه دهه با حفظ توالی انتشار اولیه خود، هر دو ماه یکبار با حداقل 6 مقاله در هر شماره و 6 شماره در سال، به طور منظم و مستمر در حال انتشار چاپی-الکترونیکی است.

از آنجا که مقالات پذیرفته شده علاوه بر نشر چاپی، بصورت الکترونیک (برخط) نیز در پایگاه اینترنتی اختصاصی آن منتشر می‌شود؛ گروه وسیعی از مهندسان و علاقه مندان به مباحث مهندسی و صنعتی امکان بهره مندی از آن ها مقالات بر اساس موضوعات مختلف ارائه شده در حوزه های مرتبط را دارند.

 

 

دسترسی به محتوای نشریه

مجله مهندسی مکانیک در قالب نسخه های چاپی و الکترونیکی منتشر می‌شود. نسخه‌ چاپی را می‌توان از طریق تماس با واحد انتشارات انجمن مهندسان مکانیک ایران (تماس با ما) تهیه کرد. نسخه‌ الکترونیکی نیز به صورت برخط (آنلاین) در وبگاه مجله منتشر می‌شود و به صورت آزاد و کاملاً رایگان (دسترسی باز) در اختیار تمام علاقه مندان قرار می گیرد. بدیهی است استفاده از مطالب منتشر شده در این نشریه با ذکر مأخذ، استناد دهی مناسب و رعایت اخلاق پژوهشی، بلامانع است.

این مجله از پذیرش مقالاتی که به هر دلیل نویسنده/نویسندگان آن علاقه مند به نشر آزاد آن ها نیستند، خودداری می نماید.