راهنمای نویسندگان

نویسنده/نویسندگان محترم

با سلام و احترام؛

هدف اصلی از نگارش هر مقاله آشنا شدن مخاطبین با نوآوری و نتایج حاصل از تحقیقات جدید در آن حوزه است، از این رو لازم است مقاله طوری تدوین شود که خواننده بتواند اطلاعات علمی به روز و کارآمدی از مقاله منتشر شده کسب نماید و قطعاً این امر موجب ارجاع بیشتر به مقاله خواهد شد. 

 • چنانچه مقاله ای در حوزه موضوعی مجله نباشد و اصل همخوانی موضوع و محتوا با اهداف و محورهای مجله رعایت نشده باشد در بررسی اولیه تحت عنوان "عدم پذیرش مقاله به دلیل عدم تناسب با محتوای نشریه" به نگارندگان آن عودت داده خواهد شد.

در راستای تحقق و عمل به "اصول اخلاقی انتشار مقاله" از سوی نویسندگان محترم؛ لازم است با کلیک بر روی عبارت "دانلود" فایل های ذیل بارگیری و پس از تکمیل توسط نویسنده مسئول مکاتبات، همزمان با فایل های مقاله و  مشخصات نویسندگان از طریق سامانه ارسال گردد. بدیهی است کلیه مراحل دریافت، داوری و پذیرش مقالات بصورت الکترونیکی و صرفاً از طریق ثبت نام و وارد نمودن اطلاعات در سامانه اختصاصی و معتبر آن امکان پذیر است. در هر مرحله، نویسندگان می توانند با مراجعه به پروفایل شخصی خود از نتایج حاصل از ارزیابی مقاله مطلع شوند.

 دانلود نامه تعهد اثر (تعهدنامه) با فرمت Word

دانلود نامه تعارض منافع با فرمت Word

قالب نگارش مقاله

دانلود قالب و راهنمای نگارش مقاله با فرمت Word

دانلود قالب و راهنمای نگارش مقاله با فرمت PDF

دانلود قالب مشخصات نویسندگان با فرمت Word

دانلود راهنمای مرجع نویسی به سبک IEEE در نرم افزار EndNote

 

نویسندگان گرامی می‌توانند جهت نگارش مقالات خود از فرمت word الگوی ارائه شده استفاده نمایند. این الگو با نسخه 2016 نرم‌افزار مایکروسافت آفیس ورد، در محیط Windows با امکانات فارسی تهیه شده است که به منظور سهولت و یکسان سازی مقالات پیشنهاد می گردد از نسخه مذکور استفاده شود.

 

اصول کلی نگارش مقالات 

رعایت موارد زیر به عنوان اصول کلی نگارش مقالات در مجله علمی مهندسی مکانیک حائز اهمیت است بطوریکه در مرحله بازنگری نیز از نویسندگان تقاضا می شود تا در قالب فرم مربوطه موارد را بررسی نمایند.

 1. ذکر اهداف، ایده های جدید یا نو آوری مقاله همراه با بیان نتایج و دستاوردهای مقاله بطور شفاف در بخش چکیده و با جزییات بیشتر در بخش نتیجه گیری.  قابل فهم و خود کفا بودن چکیده مقاله بدون مراجعه به متن مقاله.   
 2. مطالب بخش های مختلف مقاله همواره باید در جهت تبیین و شفاف سازی محتوای عنوان مقاله باشد. از این ­رو از مطالب حاشیه ای خودداری شود.
 3. ارایه نتایج مقاله در بخش نتیجه گیری حداکثر در دو پاراگراف و خودداری از بیان نتایج تحقیقات گذشته.  نتیجه گیری به معنای خلاصه کردن متن مقاله نبوده بلکه باید حاصل جمع بندی نتایج و دستاوردهای مهم مقاله باشد.
 4. در مقالات "مروری" ذکر مواد و روش ها و نتایج و یافته های حاصل از پژوهش ضروری نیست.
 5. در مقالات شبیه سازی شده، مقدار عددی هر یک از کانتورهایی که توسط کامپیوتر به تصویر کشیده می شود باید روی آن ها درج شود.
 6. توضیح نحوه تعیین خطای نتایج و مقایسه آن ها با نتایج تحقیقات گذشته. (انجام این مورد از اهمیت به سزایی برخوردار است).
 7. مطلوب بودن کیفیت جداول، شکل ها و خوانا بودن کلمات و اعداد داخل آن ها و همچنین مقیاس روی محور مختصات. 
 8. در صورت اقتباس از شکل، جدول و نمودار از سایر مراجع، شماره آن مرجع در  عنوان شکل، جدول و نمودار در داخل مقاله ذکر شود.
 9. خودداری از تقسیم بندی زیاد و غیر ضروری بخش های مختلف مقاله به زیر بخش های کوچکتر که عموماً کمکی به درک بهتر مطالب نمی کند.
 10. به روز بودن فهرست مراجع بطوریکه تاریخ انتشار حداقل نیمی از آن ها متعلق به 5 سال اخیر باشد.
 11. لزوم قدردانی شایسته و با کسب اجازه قبلی در صورت بهره مندی از حمایت مادی و معنوی هر شخص، نهاد، سازمان، مرکز تحقیقاتی و ... در بخش "تشکر و قدردانی" مقاله.
 12.  استفاده از معادل دقیق و رسای اصطلاحات خارجی و عبارات اختصاری در متن مقاله به زبان فارسی به صورت کامل و مختصر (در درون پرانتز) در بخش پاورقی و خودداری از ذکر نام نویسندگان در پاورقی چرا که نام ایشان در فهرست مراجع ذکر می شود.

 

سبک استاندارد نگارش مراجع

 

شیوه و سبک استاندارد مرجع نویسی IEEE برای تهیه و تنظیم فهرست مراجع بکار رود. نویسندگانی که از فایل Word استفاده می‌کنند لازم است علاوه بر فایل مقاله خود، فایل تکمیلی با فرمت PDF و همچنین فایل متنی معمولی که شامل مراجع به فرمت EndNote است را به هنگام ثبت مقاله در سامانه بارگذاری و ارسال نمایند. برای آشنایی با فایل EndNote و نحوه‌ی تولید آن، با کلیک بر روی راهنمای استخراج منابع به فرمت EndNote آن را دریافت نمایید.

 

نکات مهم قبل از ارسال مقاله

در صفحه اصلی سایت از کلیه نویسندگان و پژوهشگران تقاضا شده است که پیش از ارسال مقاله حتماً بخش "راهنمای نویسندگان" را مطالعه و با در نظر گرفتن کلیه ضوابط و اصول مرتبط، نسبت به ارسال مقاله خود اقدام نمایند.

*کلیه مراحل دریافت، داوری و پذیرش مقالات صرفاً از طریق سامانه اختصاصی و معتبر آن انجام می شود و نویسنده مسئول باید در آن ثبت نام نماید. 

نویسنده عهده دار مکاتبات همان نویسنده مخاطب و یا نویسنده مسئول است که برای هر مقاله یک نفر و تعیین کننده صحت و اعتبار مقاله و نیز مسئول جنبه های حقوقی مقاله است. ضروری است در مقالات دریافت شده از دانشگاه، استاد راهنما که عضو هیات علمی دانشگاه است با آدرس پست الکترونیکی سازمانی/دانشگاهی نویسنده عهده دار مکاتبات باشد و در مقالات دریافت شده از صنعت نویسنده مخاطب عضو یک سازمان، موسسه و ... شاخته شده، معتبر و ثبت شده باشد.

لازم است نویسنده مسئول مکاتبات نسبت به ثبت نام و دریافت کد کاربری و رمز عبور در سامانه اقدام نماید و در صورت وجود نویسنده/نویسندگان همکار، مشخصات همه افراد را به درستی و با در نظر گرفتن مرتبه علمی و وابستگی سازمانی به روز، وارد نماید. در صورت انجام این امر توسط دانشجو، ارسال معرفی نامه مکتوب از جانب استاد راهنمای ایشان که می بایست عضو هیأت علمی یکی از دانشگاه های معتبر باشد ضروری است.

 • آدرس پست الکترونیکی ثبت شده از نویسنده مسئول به هنگام ثبت آن در در سامانه و داخل مقاله همسان باشد.
 • نام و نام خانوادگی نویسندگان با در نظر گرفتن پیشوند و پسوند و بطور صحیح، هم در سامانه و هم در داخل فایل مشخصات نویسندگان به زبان فارسی و انگلیسی ثبت شود. وابستگی سازمانی افراد به هر دو زبان قید شود.

* توجه: خواهشمند است شناسه پژوهشگر (ORCID) همه نویسندگان به ویژه نویسنده مسئول هنگام ثبت نام در سامانه ثبت شود.

** توجه: انجام هر گونه تغییر در اسامی نویسندگان اعم از تغییر در ترتیب، وابستگی سازمانی، حذف و یا اضافه نمودن اسامی نویسندگان و نیز قدر­دانی با اطلاع و تایید کتبی کلیه نویسندگان و تا قبل از انجام بازنگری نهایی مقاله امکان پذیر است.

 

بر اساس سیاست جدید مجله، کلیه مقالات دریافتی قبل از ورود به مرحله داوری، توسط کارشناس و کمیته فنی از جهات زیر مورد بررسی اولیه قرار می‌گیرند. چنانچه این موارد رعایت نشده باشند، فایل‌های ارسالی جهت بازبینی به نویسنده عودت داده خواهد شد.

 • کامل بودن فایل های درخواست شده از نظر نوع (اصل مقاله، مشخصات نویسندگان و ... ) فرمت (Word/PDF) آن ها.
 • بررسی نامه های تعهد اثر و تعارض منافع از نظر صحت اطلاعات و تکمیل بودن آن.
 • بررسی فایل مشخصات نویسندگان و پست الکترونیک نویسنده مسئول (بر اساس ضوابط نشریه و دستورالعمل مندرج در راهنمای نگارش مقالات لازم است نویسنده مسئول مکاتبات از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور باشد. در حالیکه مقالاتی که از سوی نهادهای صنعتی ارسال می‌گردند، مشمول چنین شرطی نمی باشند. ایمیل نویسنده مسئول برای اعضای هیات علمی باید سازمانی/دانشگاهی باشد؛ در غیر اینصورت مقاله عودت داده خواهد شد).
 • بررسی مقاله از نظر پیکره و دارا بودن بخش های اصلی (چکیده، مقدمه و ...)
 • بررسی صحت ارجاع به تمامی مراجع در متن مقاله
 • بررسی ارجاع دهی اشکال، جداول و نمودارهای برگرفته شده از سایر منابع
 • بررسی نحوه تنظیم فهرست مراجع و درج کد DOI و یا DOR هر مرجع در انتهای آن
 • بررسی سال انتشار مراجع (نیمی از مراجع باید متعلق به 5 سال اخیر باشد).
 • بررسی کیفیت درج فرمول ها و روابط (فرمول ها نباید بصورت عکس کپی و در متن مقاله چسبانده شوند).
 • بررسی کیفیت و اندازه شکل‌ها، جدول‌ها و نمودارها بر اساس ضوابط الگوی نگارش مقاله
 • بررسی کیفیت کلی نگارش مقاله به گونه ای که متن مقاله از ادبیات روان و مناسبی برخوردار باشد.

 

اکیداً توصیه می گردد که نویسندگان محترم مقاله خود را پیش از ارسال بازخوانی نموده و به منظور عدم وجود مغایرت فایل PDF آن را با فایل PDF راهنمای نگارش مقالات مطابقت دهند.

 

انواع مقالات قابل انتشار

با توجه به علمی بودن همه مجلات داخلی، مجله علمی مهندسی مکانیک نیز در هر شماره امکان پذیرش مقالات علمی پژوهشی، علمی ترویجی، مروری و یادداشت فنی را دارد اما تمایل هیات تحریریه و رویکرد مجله بر انتشار مقالات علمی ترویجی و مروری است. نوع مقالات در داخل فایل های Pdf برخط شده (آنلاین) قابل رؤیت است.

 

فایل‌های مورد نیاز جهت بارگذاری در سامانه

 از نویسندگان محترم درخواست می‌شود که مقالات خود را طبق موارد بیان شده آماده و از طریق سامانه ارسال کنند. نیاز است فایل های ذیل ارسال شود:

 1. فایل اصل مقاله بدون نام و مشخصات نویسندگان با فرمت Word
 2. فایل اصل مقاله بدون نام و مشخصات نویسندگان با فرمت PDF
 3. فایل نام و مشخصات نویسندگان بر اساس آخرین درجه علمی و وابستگی سازمانی افراد با فرمت Word
 4. فایل EndNote مراجع
 5. فایل نامه تعهد اثر با فرمت PDF
 6. فایل تعارض منافع با فرمت PDF

 

فایل مورد نیاز جهت انجام بازنگری و تهیه فایل "پاسخ به داوران"

 

لازم است در اسرع زمان با دقت، به درستی و بطور شفاف به همه درخواست ها وسوالات کلیه داوران پاسخ داده شود تا بررسی فایل پاسخ به داوران و تامین نظر ایشان پیش از انتشار به سرعت و سهولت انجام شود. بدیهی است عدم رعایت موارد فوق سبب عودت مقاله به نویسنده برای انجام اصلاحات مجدد و متعاقباً تاخیر در فرآیند داوری و یا خارج شدن آن از مسیر داوری خواهد شد.

 1. فایل اصل مقاله با تغییرات برجسته و هایلایت شده با فرمت های Word و PDF
 2. فایل "پاسخ به داوران" با فرمت PDF

 

دانلود راهنمای نحوه انجام اصلاحات و قالب تهیه فایل "پاسخ به داوران"

 

از نویسندگان محترم تقاضا می گردد از انجام موارد ذیل اکیداً خودداری فرمایند:

 • ارسال فایل های اضافی نظیر شکل، نمودار و جدول بطور جداگانه 
 • نامگذاری فایل های ارسالی بطور سلیقه ای و بر اساس نام و مشخصات نویسندگان
 • ارسال فایل های Word و PDF بصورت Zip شده

 

نحوه نامگذاری فایل های مورد نیاز جهت بارگذاری در سامانه

 

به منظور نامگذاری فایل ها در زمان ارسال اولیه لازم است از عناوین ذیل استفاده گردد:

 • فایل اصل مقاله
 • فایل مشخصات نویسندگان
 • فایل تعهدنامه

به منظور نام گذاری فایل ها پس از انجام بازنگری و اصلاحات لازم است به شیوه ذیل عمل شود:

 کد مقاله (عنوان کوتاه نشریه به زبان انگلیسی(MMEP) + و کد 8 رقمی (0000-0000)) به همراه مرتبه بازنگری (Revision) آن.

به عنوان مثال اگر کد مقاله ایMMEP-1111-0000  باشد و 1 مرتبه بازنگری بر روی آن انجام شده باشد باید به صورت MMEP-1111-0000 (R1)  و چنانچه 2 مرتبه بازنگری بر روی آن انجام شده باشد باید به صورت MMEP-1111-0000 (R2) نامگذاری شود.

 

نحوه دریافت هزینه

 

علی رغم مردم نهاد بودن انجمن مهندسان مکانیک ایران و لزوم برخورداری از حمایت مادی و معنوی؛ کلیه مراحل دریافت، داوری، صفحه آرایی و چاپ مقاله در مجلات آن رایگان می باشد. مجله علمی مهندسی مکانیک هیچ وجهی را از نویسنده/نویسندگان در مراحل مذکور حتی مرحله ویراستاری و صفحه آرایی مقالات دریافت نمی نماید و صرفاً هزینه صدور کد DOI خریداری شده از شرکت مربوطه و نیز مشابهت یابی مقالات را پس از پذیرش علمی نهایی آن ها از نویسندگان دریافت می نماید. 

شایان ذکر است داوری زودهنگام و متعاقباً دریافت وجه در این خصوص، جز سیاست و اصول عملکردی مجله نمی باشد.

 

در حال حاضر میانگین بازه زمانی فرایند داوری حدود 4 ماه است و تلاش بر این است که این زمان کاهش یابد. 

گزارش آماری داوری سال 1401 (آغاز فروردین تا پایان بهمن ماه) در صفحه اصلی سایت قابل مشاهده است.