توربین‌های بادی نوین و نقش آنها در آینده سیستم‌های انرژی

نوع مقاله : علمی ترویجی

نویسندگان

1 استادیار مجتمع دانشگاهی هوافضا، دانشگاه صنعتی مالک اشتر، تهران

2 دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران

چکیده

افزایش روزافزون مصرف انرژی و محدودیت‌های سوخت فسیلی، بشر امروز را بر آن داشته تا به فکر منابع انرژی دیگری باشد. انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله مناسب‌ترین و کارآمدترین منابع جایگزین برای سوخت‌های فسیلی هستند و طی سالیان اخیر به‌شدت مورد توجه صنعتگران و پژوهشگران قرار گرفته‌اند. انرژی باد به‌عنوان یکی از منابع انرژی تجدیدپذیر از سال‌ها دور مورد توجه بشر بوده است. در سال‌های اخیر، استفاده از توربین‌های بادی با محور عمودی و افقی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته است. اما استفاده از آنها همواره مشکلات فراوانی درپی داشته است که از جمله مهمترین آنها می‌توان به نیاز به پره‌های بزرگ بر روی برج‌های غول‌پیکر در صورت نیاز به تولید توان بالا و هزینة بالای راه‌اندازی آنها اشاره کرد. هدف از ارائة این مقاله معرفی توربین‌های بادی نوین در دو بخش پره‌دار و بدون پره است. برای این منظور، با معرفی اجزای تشکیل‌دهندة هر کدام از توربین‌ها، نحوة عملکرد آنها مورد بررسی قرار گرفته است. مقایسة توربین‌های بادی معرفی‌شده و توربین‌های بادی مرسوم از دیگر مواردی است که در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

کلیدواژه‌ها


[1] Allaei, Daryoush, and Yiannis Andreopoulos. "INVELOX: Description of a new concept in wind power and its performance evaluation." Energy 69 (2014): 336-344.
[2] Sheerwind, http://sheerwind.com (ccessed June 2, 2015).
[3] مهدی‌آبادی پ.، "روش نوین برای تولید انرژی برق بادی در زاهدان؛ ایران"، دهمین همایش بین‌المللی انرژی، تهران، 1393.
[4] http://www.altaerosenergies.com, accessed June 2, 2015.
[5] http://www. saphonenergy.com, (accessed May 2, 2015).
[6] پیرکندی، ج.، حربی منفرد، ر، "بررسی کاربرد توربین‌های بادی در سیستم­های هیبریدی نوین"، مهندسی مکانیک، ش. 100، اردیبهشت 1394.
[7] http://www.windturbinezone.com, (accessed June 12, 2015).
[8] http://www.treehugger.com (accessed May 5, 2015).