درباره نشریه

هدف نشریه

مجله علمی مهندسی مکانیک تلاشی است از دست‌اندرکاران انجمن مهندسان مکانیک ایران. هدف از انتشار این مجله ایجاد بستری مناسب برای ایجاد ارتباط و نزدیکی هرچه بیشتر و مؤثرتر صنعت و دانشگاه‌های کشور و تبادل اطلاعات، در سطح عمومی دانش مهندسی مکانیک، میان پژوهشگران، استادان، دانشجویان و صنعتگران است و اعتلای دانش نظری و تجربی مهندسی مکانیک را دنبال می‌کند. این مجله می‌کوشد صنایع کشور را به طرح مسائل و مشکلات فنی و صنعتی مرتبط با حوزه خود، در قالب مقاله‌های علمی ترویجی و گزارش‌های فنی تشویق نماید تا از این رهگذر تعامل صنعت و دانشگاه‌ بیش از پیش گسترش یابد. چاپ مقاله در این مجله منوط به این است که مقاله‌های ارسالی در محدوده موضوعاتی چون پیشرفت‌های فنی و صنعتی در ایران، معرفی نوآوری‌ها و روش‌های جدید تولید، نوآوری در صنایع و فناوری‌های نوپا در عرصه مهندسی مکانیک باشد.

مجوز انتشار

مجوز نشر مجله علمی ترویجی مهندسی مکانیک طی نامه‌ای به‌شماره ۱۲۴/۷۲۴ مورخ ۱۳۷۰/۱۱/۲۵، توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده و درجه علمی ترویجی آن طی نامه شماره ۳/۲۵۹۹ توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأیید شده است. با تغییر نگرش وزارت علوم-تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۸ طبق آیین‌نامه شماره ۱۱/۲۵۶۸۵ مورخ ۱۳۹۸/۲/۹ تمامی نشریات اعم از علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی تحت عنوان نشریه‌ی علمی شناخته شدند. با این آیین‌نامه، نشریه‌ی مهندسی مکانیک نیز از تاریخ  ۱۳۹۸/۲/۹ از حالت علمی-ترویجی به حالت علمی مطابق با دیگر نشریات علمی کشور در آمده‌است. این مجله در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی و بانک نشریات علمی کشور نمایه می‌شود.

مقالات قابل پذیرش و چاپ

با توجه به اینکه طبق سیاست جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نشریات همگی تحت عنوان نشریه‌ی علمی دسته‌بندی می‌شوند، لازم است علمی پژوهشی، پژوهشی، ترویجی یا مروری بودن مقاله در متن آن مشخص شود. با توجه به سیاست‌های انجمن مهندسان مکانیک ایران، نشریه‌ علمی مهندسی مکانیک علاقه‌مند به دریافت مقالات ترویجی و مروری است و در هر مقاله نوع آن درج می‌شود. اما امکان چاپ شدن مقالات علمی پژوهشی و پژوهشی نیز در این نشریه فراهم است.

 

 دوره‌ی انتشار

مجله علمی مهندسی مکانیک هر دو ماه یکبار منتشر می‌شود و بخشی از مجله به آگهی تولیدات صنعتی و خدمات بازرگانی و تجاری مرتبط با مهندسی اختصاص دارد. از آنجا که مجله علاوه بر نشر چاپی، در سایت انجمن مهندسان مکانیک ایران نیز بصورت الکترونیک و برخط منتشر می‌شود،  گروه وسیعی از مهندسان و علاقمندان به مباحث مهندسی و صنعتی از موضوعات مختلف ارائه شده در مجله استفاده می‌کنند.

 

 

 

 

دسترسی به محتوای نشریه

 نشریه‌ مهندسی مکانیک به دو فرمت چاپی و الکترونیکی منتشر می‌شود. نسخه‌ی چاپی را می‌توان از طریق تماس با دفتر انجمن مهندسان مکانیک ایران (تماس با ما) تهیه کرد. نسخه‌ی الکترونیکی نیز به صورت برخط در سایت نشریه منتشر می‌شود و به صورت آزاد در اختیار تمامی محققان و پژوهشگران قرار می گیرد. بدیهی است که استفاده از مطالب منتشر شده در این نشریه با ذکر ماخذ و استناد مناسب و همچنین رعایت اخلاق پژوهشی، بلامانع است.

این نشریه از پذیرفتن مقالاتی که به هر دلیل نویسندگان آن علاقه مند به نشر آزاد آن نیستند خودداری می نماید.